Připravujeme

Připravovaný druhý díl nás přenese do dalšího doposud málo probádaného období za tankisty na území dnešního Rakouska a zachycuje boje při zdolávání řeky Moravy, přes boje u ropných rafinérií v Zistersdorfu až k Mistelbachu (tedy bezprostředně navazuje na první díl). Zde se k tankistům 27. samostatné gardové tankové brigády a rumunského 2. tankového královského pluku připojí po boji o Vídeň i 6. gardová tanková armáda (geněral-polkovnika A. G. Kravčenka) směřující na Znojmo. Budeme pak sledovat jejich nelehké boje na sever od Mistelbachu až po průnik do lávské roviny u města Laa an der Thaya se snahou překročit rychle Dyji a pokračovat dále na sever. Tady pak opustíme tankovou armádu po nezdaru rychle proniknout přes hraniční řeku (a pásmo bývalého čs. opevnění) do Znojma, neboť se tento svaz přesouvá před Brno. Závěr dílu zachycuje těžké boje v oblasti Dyjsko – svrateckého úvalu v prostoru Pasohlávky – Vlasatice. Na tomto místě vrcholí střet sovětských a rumunských tankistů s pancéřovým sborem Feldhernhalle a kde mj. v jednom ze střetnutí umírá i výše zmíněné největší německé tankové eso (rodák ze Sudet) Kurt Knispel. Sledujeme i nasazení nově vytvořených jednotek Waffen SS či nově přisunutých tankových jednotek do tohoto prostoru (6. a 25. PzD aj.).
Tento díl Tanky na Dyji 1945 tak ponese podtitul – Od Moravy k Dyji. (období od ca 7. dubna do 30. dubna 1945).

Třetí díl bude opět bezprostředně navazovat na tyto boje v rámci Pražské operace. K 27. samostatné gardové tankové armádě a rumunským tankistům se opět po těžkých bojích u Brna a Prostějova připojí Kravčenkův tankový svaz (6. gardová tanková armáda) a budeme sledovat vítězný postup tankistů od Pasohlávek směrem k Praze.
Dostaneme se až na demarkační linii za řekou Vltavou, kde proběhlo setkání sovětských a spojeneckých vojsk bojujících proti nacistickému Německu (de facto prostor Rokycany). Tento díl Tanky na Dyji 1945 ponese podtitul – Od Dyje k Vltavě (období od 1. do 15. května 1945).